Ekonomi:
SGK Borçlularını Sevindirecek Haber! 36 Ay...

6736 sayılı Bazı Alacakların yeniden kurulmasına dair Kanun, SGK alacakları olmak üzere devletin bazı alacaklarını yeniden yapılandırıyor. 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezaları yapılandırma kapsamına girecek. Ayrıca, gecikme cezaları affedilecek, bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı, borç asılında ek eğitim yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle;

"İdari para cezalarında anapara yüzde 50'si SİLİNECEK

Yapılandırma kapsamında, idari para cezalarında gecikme cezalarının yanında borç asıllarının da yüzde 50'si silinecek. Yani 100 lira idari para cezası, 40 lira da bunun gecikme cezası olan bir borçlu bu miktarı öderken borç aslını 50 lira olarak, 40 lira gecikme cezasını da 50 lira borç aslına uygulanacak enflasyona göre yenilenecek miktar birlikte ödeyecek.

36 AYA varan oranlarda taksitlendirme İMKANI

Yapılandırma kapsamında, SGK borcu olanlardan borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, ana paraya ilave enflasyon farkının yarısı alınmayacak. SGK borcu olanlar peşin ödemenin yanında iki aylık dönemler halinde ödeme yapabileceksiniz. Böylece; 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ​​ay vade ile ödenebilecek.

Genel sağlık sigortası BORÇLARI DA yapılandırma çerçevesinde

Yapılandırma Genel Sağlık Sigorta Borçlarını (GSS) da kapsayacak. 2016 Haziran ve önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borcu olanların, gecikme cezası ve gecikme zamları silinerek borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksitler şeklinde ödenebilecek.

GSS BORÇLARI İÇİN EN SON BAŞVURU 2 OCAK 2017

Gelir testi yaptırmamış olanlar 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testine müracaat edebilecekler. Belirlenecek gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortası primleri ödeme imkanına kavuşmuş olacak. Borçları nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan genel sağlık sigortalılar, ilk taksit ödemeleri halinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Borçlarını yapılandıran İŞVEREN NƏLƏRDƏN yararlanacak;

Kanun kapsamında borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısı esnaf ve işveren; bu borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacak, teşvik yararlanabilecek. Ayrıca daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabilecek.

Bağlanmış işyerlerinin 50 lira aşmaya alacaklar SİLİNECEK

Kapanan işyerlerine ait 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödemedikleri 50 lira geçmeyen borçları ile tutarına bakılmaksızın bu borçlara ilişkin ceza miktarı 100 lirasını Mademki silinecek.

Yapılandırma hangi durumlarda kaybedilecek?

Kanun kapsamında SGK borcu olanlar, yapılandırma taksitlerini ilk ikisinin süresi içinde ödememesi, taksitlendirme süresi içerisinde cari ay prim borçlarının, bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma haklarını kaybedeceklerdir.

Başvurular NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kanun kapsamında borcunu peşin veya taksitle ödemek isteyenler, 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecekler. Borcunu peşin veya taksitle ödemek isteyenler ise ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabilecekler.

HANGİ alacaklar?

Sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, genel sağlık sigortası priminin asılları ile bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın belirtilen süre içinde ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecek.

Yaşlılık aylığı, emekli aylığı veya malullük aylığı bağlandıktan sonra, kendi işinde çalışması nedeniyle sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden, 2016 yılı Şubat ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmeyen destek hakkının asıllarıyla, bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde de gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak. "

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Acil Kredi Özel Fırsat
Acil Kredi Özel Fırsat

Haberi Oku