Eğitim:
2016 KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM Duyuru)

Milyonlarca memur adayının cevabını merak ettikleri ''KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?'' sorusunun yanıtını ÖSYM verdi. ÖSYM tarafından yapılan KPSS 2016 sınav sonuçları için açıklanma tarihi belli oldu.

ÖSYM KPSS SONUÇLARI İÇİN İLK AÇIKLAMA

ÖSYM'nin yaptığı son dakika açıklamasına göre, ÖSYM sınav takviminde 9 Haziran 2016'da açıklanacağı belirtilen KPSS sınav sonuçları için tarih değişti. Yeni tarihe göre KPSS 2016 sınav sonuçları 14 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak. ÖSYM'nin resmi internet sitesinde KPSS sınav sonuçları açıklanma tarihi duyuruldu. Sitede yer alan açıklamaya göre ÖSYM takviminde 9 Haziran 2016'da açıklanacağı bildirilen 2016-KPSS Lisans Sınav sonuç açıklanma tarihinin 14 Temmuz 2016 olarak değiştirildiği ve takvimin güncellendiği belirtildi. Diğer yandan ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği yetkilileri konuyla ilgili bilgiler paylaştı. Bu bilgilere göre KPSS sınav sonuç tarihinin, 2016 yılının ilk merkezi yerleştirmelerinde 2014 yılı KPSS sonuçlarının kullanılacağı ve 2016 yılının Haziran ayı sonuna kadar mezun olacak adayların bu yerleştirme için tercih bildirimlerinde bulunmalarını sağlamak amacıyla değiştirildiği açıklandı.

KPSS TERCİH ÜCRETLERİ HANGİ BANKAYA YA DA BANKALARA YATIRILACAK?

ÖSYM tarafından 15 TL olarak belirlenen KPSS tercih ücreti aşağıdaki bankalardan birine yatırılabiliyor. İşte KPSS tercih ücreti yatırılacak bankalar;

T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı
T. Halk Bankası ATM ve İnternet bankacılığı Akbankın tüm şubeleri,
ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı 
Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
Tüm PTT İş Yerleri 

*Yerleştirme ücreti, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartı ile de yatırılabilecektir.

KPSS TERCİHİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

KPSS tercihi yapacak olan adayların en çok dikkat etmesi gereken nokta; KPSS tercih ücreti. Bu ücreti yatırmayan adaylar KPSS tercih işlemi yapamayacaklar. ÖSYM'nin bu yıl belirlediği KPSS tercih ücreti ise 15 TL.

A Grubu Kadro Nedir?

Mesleklerle ilgili kadrolar A grubu kadrolardır.

 A grubu kadrolar için kamu kurum ve kuruluşları, adayları, KPSS puanlarına göre tekrar sınava tabi tutabilirler. A grubu kadrolar şunlardır: Başbakanlık , bakanlıklar, bakanlıklara ait; müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlükler düzeyindeki bağlı ilgili kuruluşlar. Bu kuruluşların ortaklıklarında bulunan ve özel yarışma sınavına tabi tutularak girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler. İl özel idareleri, belediyelerin teftiş kurulları.

A grubu Kadrolarda Yerleştirme Nasıl Yapılır?

A grubu kadrolarda merkezi yerleştirme yapılmaz. Daha sonra bir giriş sınavı daha yapılır. Bu giriş sınavı da yazılı ve sözlü guruplardan oluşur.

KPSS B Grubu Nedir ?

İlk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak olanlar B grubu kadrolar olarak adlandırılır. Bu sınava lise, ön lisans, lisans mezunları ve son sınıfta olanlar başvuru yapabilirler. B grubu kadrolar şunlardır: KPSS A grubu dışında kalan tüm devlet kadrolarıdır. 
( mühendislik, teknikerlik, memurluk, hemşirelik, mimarlık, avukatlık)

KPSS B Grubu Kadrolara Yerleştirme Nasıl Yapılır? B grubu kadroların yerleştirilmesi, KPSS puanları kullanılarak ve adayların kadrolarla ilgili tercihleri göz önünde bulundurularak, ÖSYM tarafından yapılır.

B Grubu Kadrolara Atanmak İçin KPSS Sınavından Başka Şart Aranır mı? Kamu kurum ve kuruluşlarının B grubu kadrolarına ilk defa atanacakların 657 sayılı devlet memurları kanununun değişik 48.maddesinde bulunan askerlik, sağlık, suç durumu gibi genel ve özel şartları taşımaları gerekir. Ayrıca bu kadroların yaş ve cinsiyet gibi özel şartları da bulunabilir.

BAŞVURMA KOŞULLARI

KPSS’ye lisans programlarından (dört ve daha fazla yıllık yükseköğretim) mezun olanlar ile mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.

A Grubu Kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların, bu kurum ve kuruluşların ilanlarında belirtmiş oldukları koşulları taşımaları gerekir. Yukarıdaki koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, KPSS.ye alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İngilizce Öğrenmek İçin Bir Adım Atmaya...

Haberi Oku